Уряд України підвів підсумки 6 років виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

До 7-ї річниці підписання економічної частини Угоди про асоціацію (УА) між Україною та ЄС представники Кабінету Міністрів України презентували урядовий звіт про виконання УА у 2015-2020 роках. Уперше Уряд України представив звіт виконання УА та підвів підсумки з ефектів інтеграції України до ЄС кумулятивно за 6 років, а не тільки за попередній рік.

На заході відмітили ключові здобутки за шість років інтеграції України до ЄС:

Реформа децентралізації є однією з історій успіху для України. Одним з компонентів реформи стало створення майже 900 ЦНАПів, що зараз надають зручні державні послуги громадянам. Реформа збільшила економічні, соціальні, інвестиційні можливості регіонів.

Титанічний зсув українського експорту до Єдиного ринку ЄС, де вимоги до безпечності продукції одні з найсуворіших в світі і дуже високий ступінь конкуренції. Із початку дії зони вільної торгівлі питома вага торгівлі товарами та послугами з ЄС складає більше 40% від загального обсягу торгівлі України. Після безвізу, який відкрив вільний рух осіб, ПВЗВТ з ЄС привідкрила також доступ до європейського ринку, причому велика частина нашого експорту до ЄС — це сьогодні товари і послуги, які виробляють українські малі та середні підприємства. Так, якщо у 2013 році український експорт до ЄС складав 13,4 млрд євро, то у 2019 році він сягнув 19,1 млрд євро.

Митниця: спрощуються митні формальності для підприємств із високим рівнем довіри, створено підстави для взаємного визнання статусу авторизованих економічних операторів. У березні 2021 року розпочався етап національного застосування електронної транзитної системи (NCTS), яка є основою європейської системи спільного транзиту.

Значний прогрес у цифровій сфері, де зараз розглядають телекомунікаційні послуги як першу сферу щодо якої буде застосований режим внутрішнього ринку ЄС.

Безпечність харчових продуктів.

Інтеграція в європейський енергетичний ринок. Сьогодні Україна повністю синхронізована з Європою в режимі роботи газового ринку шляхом переходу на добове балансування. Стосовно ринку електричної енергії, нещодавно у квітні 2021 року Парламент ухвалив закону про сертифікацію оператора системи передачі НЕК «Укренерго». Це створює передумови для синхронізації об’єднаної енергетичної системи України з об’єднанням енергетичних систем держав-членів ЄС ENTSO-E.

Державні закупівлі. Україна запровадила європейські правила у сфері держзакупівель, відтак зараз вони можливі лише через електронну систему ProZorro, мінімізуючи людський фактор і корупційні ризики. Завдяки запровадженню цієї системи держава зекономила сотні мільярдів гривень.

Найбільший прогрес досягнуто у наступних секторах Угоди: політичний діалог, національна безпека та оборона (89%), юстиція, свобода, безпека, права людини (86% ), зняття технічних бар’єрів у торгівлі (85%), державні закупівлі (85%), гуманітарна політика (84%).

Звіт про виконання Угоди підготовлений Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції СКМУ за підтримки Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та експертів проєкту ЄС Аssociation4U. 

Перейти до вмісту