За прискореною процедурою історичний центр міста Одеса був визнаний всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО
25 січня – історична дата для міста Одеса, а також Одеського району. Саме в цей день у Парижі за прискореною процедурою історичний центр міста Одеса був визнаний всесвітньою культурною спадщиною ЮНЕСКО.
«Вітаю рішення ЮНЕСКО щодо включення історичного центру міста Одеса до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Це велика перемога України та Одеси на міжнародному рівні. Рішення прийняте щойно на 18-ій позачерговій сесії Комітету Всесвітньої Спадщини за участі мера Одеси Генадія Труханова і міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка» – відзначив начальник Одеської РВА Юрій Крук.
Попри намагання росії зняти це питання з порядку денного, рішення було прийняте. Номінаційне досьє крок за кроком увпродовж декількох років пройшло усі необхідні стадії та було схвалене Комітетом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Як відомо, 11 серпня Виконавчий комітет Одеської міської ради затвердив перелік визначних будівель-пам’яток Одеси для розміщення на них відмітного знака “Блакитного щита”.
Загалом в переліку зазначалася 51 пам’ятка, серед яких:
- Воронцовський палац, стайня і бельведер цього комплексу. Зазначимо, що ця пам’ятка архітектури в центрі Одеси постраждала від одного з ракетних обстрілів міста російськими військами у травні.
- Будинок Потоцького, Маразлі.
- Сходи Приморські (Гігантські, Бульварні, Потьомкінські).
- Біржа стара. В цій будівлі розташована міська рада.
- Будівля Археологічного музею.
- Будівля Англійського клубу.
- Театр опери та балету.
- Будинок прибутковий Руссова, тощо.
Світова спадщина ЮНЕСКО – це видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Вони перелічені в Списку ЮНЕСКО. Станом на 2021 рік у списку Світової спадщини був 1121 об’єкт (зокрема 869 культурних, 213 природних і 39 змішаних) із 167 країн.