Профілактика отруєнь бджіл

Вимоги законодавства України, щодо безпеки медоносних бджіл від отруєнь при використанні засобів захисту рослин в сільському і лісовому господарстві визначаються:

 • Законом України «Про бджільництво».
 • Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».
 • «Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».
 • «Інструкція щодо попередження і ліквідації хвороб і отруєнь бджіл».
 • інші нормативно правові акти з питань розвитку бджільництва.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин зобов’язані:

 1. Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу).
 2. Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації), про кожне застосування засобів захисту рослин, а саме:
  • Оповіщати не менш чим за дві доби при використанні наземної апаратури.
  • Оповіщати не менш чим за три доби при використанні авіаційної техніки.
  • Оповіщати не пізніше ніж за три доби при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах.
 3. В повідомленні про застосування засобів захисту рослин сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.
 4. При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.
 5. При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів в повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору, на відстань більше 5 км. від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і  хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км. від місць постійного перебування медоносних пасік.
 6. Не застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.
 7. Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки тi пестициди i агрохiмiкати, що пройшли державну реєстрацію i включені в Перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні.
 8. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів.
 9. Використовувати нетоксичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди.
 10. Суворо дотримуватися регламентів застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин. При використанні високотоксичних для бджіл інсектицидів паралельно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.
 11. Обмежувати застосування мікрокапсульованих форм інсектицидів тому, що бувають випадки, коли бджоли збирають капсули і відносять їх до вуликів, де препарат, поступово виділяючи діючу речовину, отруює всю бджолину сім’ю.
 12. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток,  допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10  градусів.
 13. У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.
 14. Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м., при штанговому і дощуванням 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури
 15. Проводити обприскування авіаційним методом в ранкові та вечерні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3 м/с (дрібне-крапельне обприскування) і 4 м/с (крупно-крапельне обприскування), при температурі повітря не вище +22 градуса не порушуючи робочої висоти над об’єктом обробки та з зон санітарного розриву:
  • 5 км. від місця постійного перебування медоносних пасік;
  • 2 км. від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об’єктів природно-заповідного фонду, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників та ін.;
  • 1 км. від населених пунктів, тваринницьких ферм і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки, а також садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт.
 16. Всі проведенні хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах,  теплицях і інших об’єктах господарства.  Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства за відповідальність безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин.
 17. Допускати до роботи з пестицидами і агрохімікатами осіб, які не мають протипоказань по стану здоров’я і пройшли медичний огляд на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами, пройшли спеціальне навчання та мають допуск (посвідчення)  на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами. Всі працівники, при виконанні робіт з пестицидами і агрохімікатами, повинні мати при собі медичну книжку,  допуск (посвідчення) і наряд на виконання певних робіт з пестицидами і агрохімікатами.
 18. Виконувати основні вимоги щодо захисту рослин:
  • суворе додержання регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;
  • збереження корисної флори і фауни;
  • недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин;
  • додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту;
  • екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів.

Бджоляру з метою охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу необхідно:

 1. Виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва.
 2. У встановленому порядку зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах.
 3. Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування.
 4. При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне (міське)  управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів.
 5.  При розміщенні пасік на земельних ділянках інших власників або перевезенні (кочівлі) пасік за згодою інших власників або користувачів, поставити пасіку на облік у сільській раді, на територію якої прибув на кочівлю, або на території якої розмістив пасіку.
 6. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території сільської ради,  де розміщена пасіка або в суміжних господарствах ,  ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін,  передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
 7. У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км. від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3-5 км. від місць проведення наземного обприскування.
Перейти до вмісту